V Sloveniji delujeta le še dva izdelovalca kravat, Svilanit in murskosoboška Modna kravat Gjergjek – Javna naročila v zadnjih mesecih povsem odpovedana
V šestdesetih in sedemdesetih letih je bila Gjergjekova kravata pojem dobrega okusa in urejenosti, v njihovi šiviljski delavnici pa je bilo zaposlenih tudi do 20 šivilj, ki so pripravljale pošiljke, v katerih je bilo tudi po nekaj tisoč kosov kravat in sobnih copat. V osemdesetih in devetdesetih letih je bilo tudi veliko Murinih moških oblek opremljenih z Gjergjekovimi kravatami. Danes se pogovarjajo o precej manjšem številu izdelkov v enem naročilu, le okrog sto kosov. Jože Gjergjek, ki je začel dejavnost 1956. leta in je ustvaril sedanjo slavo kravat iz Murske Sobote, je danes star 82 let in še vedno z nasveti pomaga hčerki pri vodenju družinskega podjetja.
Od 1996. leta je nosilka dejavnosti hčerka Sandra, vendar so v devetdesetih aktivno delali še vsi trije, tudi mama in oče. Tudi ko sta se upokojila, sta ji bila s svojimi izkušnjami, žilico in poznanstvi še v veliko oporo. To so bila leta, ko je bilo dela še dovolj, skorajda razkošje, ko si je marsikdo privoščil k obleki ta izbrani dodatek. »Res sem že več kot 15 let v poslu in smo marsikaj preživeli. Nas je namreč recesija udarila mnogo prej kot druge, že pred desetimi leti so se začeli problemi v tekstilni dejavnosti, saj se je s prihodom izdelkov iz Kitajske prodaja tekstila močno zmanjšala,« pove Sandra. Enostavno niso bili več konkurenčni in tudi na tuje trge več niso mogli priti, ker so bili predragi. To pa je pomenilo, da so morali zmanjšati število zaposlenih. V preteklosti so imeli do deset šivilj, že nekaj let pa sta le dve. Rešili so jih fleksibilnost, širitev dejavnosti na gostinstvo in trgovino ter specializacija. Našli so svoje tržne niše in izdelujejo kravate k uniformam za gasilce, pošto, vojsko, policijo, lovce, za hotelsko osebje, pa tudi za poroke, birme in slavnostne obleke. Ljudje jih najdejo, ko jih potrebujejo, saj so prepoznavni in poleg Svilanita edini izdelovalec kravat v Sloveniji, vse pogosteje pa jih poiščejo tudi ob pomoči spleta.
Družinsko podjetje Gjergjekovih se je v minulih letih okrepilo z novimi dejavnostmi, saj so šivanju kravat dodali še šivanje za gostinstvo in trgovino, skupno pa je zaposlenih osem ljudi.
Stavbo v Gregorčičevi ulici, v kateri je danes sedež podjetja, so kupili 1998. leta. Sandra se spominja: »Tu je bil v preteklosti Murin učni center. Z očetom sva kar nekaj časa skupaj načrtovala selitev proizvodnje in iskala primerno lokacijo. Ta se nama je zdela najboljša in nisva se zmotila. Gostinski lokal je postal zelo priljubljen, saj imamo tudi lepo parkirišče in dobro kavo. V teh kriznih časih je res dobro, da imamo neki dnevni prihodek in da si dejavnosti med sabo pomagajo, saj je zelo tvegano, če se ukvarjaš le z eno, pa ta propade.« Sandra je po izobrazbi ekonomistka, to pa je pri vodenju podjetja in iskanju pravih poslovnih rešitev zelo dobrodošlo. Pravi tudi, da ima šiviljstvo in tekstilno dejavnost v krvi že od malega in je z njo zrasla. Zato pa tudi pozna razmere in je prepričana, da tekstilna dejavnost ne bo nikoli več dosegla takšnega obsega, kot ga je imela v najboljših letih. »Vsaj v prihodnjih desetih letih bomo ostali na taki ravni, kot smo zdaj. Iskali bomo tržne niše. Enostavno smo predragi, Slovenija pa je premajhna. Zdaj so se skrčila še javna naročila, in to tako zelo, da jih sploh ni. Ne vem, ali je to res pravi način reševanja krize in varčevanja, kajti na tak način nas bodo stisnili do konca. Imeli smo že podpisane pogodbe s pravosodjem, pa so jih zdaj zaradi varčevalnih ukrepov zamrznili. Naj država varčuje pri luksuznih stvareh, ne pa pri teh osnovnih, kjer bi imela posel domača podjetja. Po drugi strani pa vidiš, da kupujejo vse tuje, tudi kitajsko, samo zato, ker je poceni. Tega druge države ne počnejo, ampak najprej priskrbijo posel domačim podjetnikom.«
Gjergjekove šivilje so mojstrice svojega posla. Sandra s ponosom pove, da se že dolgo ni zgodilo, da česa ne bi znale narediti, najsi je bilo naročilo še tako zahtevno ali nenavadno. Zadnje čase sodelujejo pri izdelovanju oblačil za napovedovalce POP TV-ja, zelo priljubljene pa so barvno usklajene maturantske in poročne obleke. Tudi mladi poslovneži radi nosijo kravate. Izdelovali so tudi kravate za slovenske olimpijce v okviru naročil za Muro, s katero pa danes ne sodelujejo več tako intenzivno kot v preteklosti: »S prejšnjim vodstvom smo sodelovali dolga leta, zdaj pa so malo bolj čudne razmere … tudi mi smo previdnejši, ker smo že dvakrat prišli v njihov stečajni postopek in se opekli. Plačilo smo nekako uredili s kompenzacijami, vseeno pa smo bili oškodovani.«